Photoshop

Jag har suttit mer eller mindre hela eftermiddagen och försökt att få till flyers. Men det är så tidsödande att redigera bilderna.  När de är nästan färdiga så måste jag börja om för då upptäcker jag att det blivit knas på något ställe. Skulle nästan anlita någon proffessionell  (stavas) som gör det åt mig men det kostar nog massor. Jag har inga såna pengar. Särskilt inte nu i juletider. I november ska bilskatten vara betald. 2000 spänn rätt i sjön... Så det blir till att hålla i kronorna...


Tältvarning

Idag damp min nya klänning från Laredoute ner i brevlådan. Kunde ha tagit en mindre storlek för den är mer eller mindre som ett tält. Men med bälte i midjan kanske det funkar.  Jag gillar  iallafall skärningen och materialet.


image527 image528   image529







Perfekt väder

Idag är det verkligen perfekt väder för en ridtur. Solen skiner från en klarblå himmel och det blåser ingenting. Problemet är att jag måste sitta hemma och vänta på ett telefonsamtal och därefter så kan jag inte åka iväg för då börjar R jobba. Inte roligt. Får hoppas att det är lika fint väder imorgon för då ska jag ut och rida. Är så himla sugen....

Tänkte försöka få ut flyers idag om mina smycken. Det är bara så jobbigt att försöka photoshoppa mina bilder för de är lite oskarpa vilket gör att när jag vill trolla bort bakgrunden så "flyter" det ihop. Irriterande. Jag kan inte skjuta upp det mer  nu. Det måste göras. 

Tisdag

image523 image525

Sponsrad av HM??? Kjol, top, kofta och strumpbyxor från HM. Halsbandet är dock egen design och till salu för den som är intresserad.


Julklänningar

image519 image520 image521

Haléns har gjort en hel del fina klänningar. Det här är mina favoriter. Jag skulle vilja ha allihop men plånboken och R tillåter bara en. Den röda kostar 399:- och de båda andra kostar 299:-.

Vilken av dem skulle ni valt? Kanske ingen alls.

Mycket att göra

Idag är det dags att städa igen. Jag fattar inte hur vi kan vända till det så mycket på bara en vecka. Men jag antar att det blir så när man har barn. Blir till att ta fram stora sopsäcken. Igen...

Jag har iallafall sovit jättebra inatt. Gick och la mig redan vid tio efter att jag tittat på Cityakuten. Pigg och glad.

Igår fick jag hem HM:s förhandskatalog. Det fanns en del fina kläder som jag nog ska beställa. Någon tunika, klänning och byxor. Jag har ju 10% rabatt med.

Har ni fått katalogen? Vad tyckte ni?

Måndag

image518

♥ Rosa top HM
♥ Cremevit kofta Laredoute
♥ Jeans HM
♥ Stövlar Skopunkten

Speciellt

Det är något speciellt med att vara hemma hos mina föräldrar. Jag mår så bra och blir så lycklig. Sov som ett litet barn inatt med bara en dröm. Äntligen känner jag mig utvilad.

Appropå drömmar så drömde jag något heltokigt häromnatten. Mina föräldrar var inte med när jag gifte mig men i drömmen fick vi en andra chans. Iallafall, en pastor, vi kan kalla honom A skulle hjälpa mig och R med bröllopet. Det började som det skulle med inmarsch som vanligt. Vi hade en tjej med som skulle börja med att sjunga en sång. Helt plötsligt så satt jag och R i bänken när hon sjöng. Sen kom en kör upp på scenen och sjöng massor. VI fick inte en chans alls att avge löften. A hade även ordnat en strippa till bröllopet. Men när hon kom upp på scenen så sa min pappa. Vad är det här för något sjukt. Han blev på superdåligt humör och mamma höll med. Aldrig mer att A fick hjälpa oss med något. I det läget vaknade jag iallafall och jag har ingen aning om hur det skulle ha slutat. Tur är väl det för det var en helt galen dröm.

Vad ska ni göra idag?

Dagen

På förmiddagen idag så var jag, R och barnen ute och spelade fotboll. Två grannbarn kom och var med. Det var riktigt roligt. Får räknas som dagens motion för vi var ute 1½ timme.

Ikväll ska jag hem till mina föräldrar en sväng. Det var ett tag sen jag träffade dem så det ska bli roligt. Skönt att komma iväg lite utan barnen också. Det behöver jag ibland.

Söndag

image517

♥ Beige linne HM
♥ Sidenkjol HM
♥ Cremevit kofta Gekås
♥ Strumpbyxor HM
♥ Ullknästrumpor HM

Ute stövlar skopunkten, jacka från Gekås


Ett monster till svärmor

Filmen gick på tv igår och R ville se den. Den handlar om Charlie (Jeniifer Lopez) som träffar sin drömman. Han friar till henne och hans mamma försöker göra allt för att Charlie inte ska orka med henne och därför dumpa killen. Men Charlie sätter hårt mot hårt. Det var en riktigt bra och rolig film. Helt klart sevärd. Jag tycker inte att det var bara en engångs-film så den får nog flytta hem till mig senare.
image516

Lördag

image515

♥ Hallonröd top HM
♥ Jeans HM
♥ Stövlar Skopunkten
♥ Vitt hårband HM

Internet

Det har legat nere sen i torsdags kväll men nu fungerar det igen. Det är precis som när man går ut utan mobilen. Känns väldigt handikappande.

Intevjun som jag hade igår gick jättebra. Jag upplevdes som en glad och energisk tjej. I slutet på nästa vecka kommer jag få reda på om det finns någon brukare som jag kan passa hos. Spännande. Jag gillade arbetsledaren som intervjuade mig. Hon såg så snäll och gullig ut och hon var det också. Vill verkligen jobba med henne.

Igår hade vi även träning inför Örebrocupen. Jag lyckade göra mål. Men jag missade massa passningar. Men jag försökte iallafall. Det är det enda man kan göra.

Vi gjorde oss av med lite måsten idag, lite julklappar till barnen. Skönt att ha lite gjort. Ikväll blir det film och godisätande, ev tacos. Svågern kanske kommer en sväng också.

Det märks att A börjar bli "stor". Igår satt han i R:s knä och gnällde mamamamama. Då fick han komma till mig och då tystnade han. Han vet att jag är hans mamma. Det kändes så bra.


Ett nödvändigt ont

Det är pengar. Med pengar kan man göra precis vad som helst. Utan pengar är man låst och kan inte göra så mycket.

Idag har varit en sån här dag när jag gått runt och varit på allmänt dåligt humör. Sur för att jag inte har ett jobb (kanske löser sig imorgon för jag ska på intervju), sur för att ingen vill ha mina smycken. Jag får en massa kommentarer om att de är fina osv men ingen som vill ha. Jag måste komma på ett sätt att nå ut till en större "publik". Sur för att jag inte kan shoppa så mycket jag vill. I-landsproblem jag vet. Min make blev lite sur på mig idag och tycker att jag är lite barnslig när jag går och gräver ner mig på detta sätt.

Anyway, min poäng är iallafall. Blir jag verkligen lyckligare av att ha mer pengar. Livet blir definitivt mycket lättare och jag slipper mycket oro inför framtiden och eventuella oförutsedda utgifter. Men om jag stannar till lite och tänker efter vad jag faktiskt har så har jag det väldigt bra. Jag har en underbar man, två underbara barn. Jag har tak över huvudet och mat att äta. Jag har även mina föräldrar som stöttar mig och står på min sida. Det finns en massa människor som inte ens har mat eller tak över huvudet och så gnäller jag över dessa saker... Jag tror inte att man blir lyckligare av att ha ett fett bankkonto, även om det skulle var lättare.
 

Fraktfritt

Hos Fraktfritt kan man jämföra priserna på bläckpatroner. Siten är uppbyggd på ett enkelt sätt. Först väljer du vilken skrivare du har. Därefter kommer det snabbt upp vilka patroner det finns till din skrivare och vad de kostar och även om det eventuellt tillkommer frakt.

Jag har Lexmark och de patroner jag använder kan jag få tag på mycket billigare här än hos Onoff. Det här var en bra sida. Här ska jag kika in nästa gång det är dags för att handla ny bläckpatron. Varje gång jag handlar en atron kan jag spara 70 kronor per gång. Det blir mycket pengar i längden. Pengar som man kan ha mycket roligare för.

Vevay

Det är ett företag som säljer en massa makeup-produkter. Jag har varit med förut men slutade efter ett tag. Nu gick jag med igen och idag damp det första ordinarie paketet upp med bodylotion, bodyscrub, eyeliner i silver och guld samt nagellack och en fil.

Jag har redan provat bodylotion. Den doftar undernbart och huden blir len och mjuk på en gång. Det är olivolja i lotionen (?) och det känns. Det här kommer bli en hit tror jag.

Priset är väldigt förmånligt. För  129+porto får man fem kanonbraprodukter. Nästa gång är det ett hemligt paket och det ska bli spännande att se vad de stoppar i det.

image513

Pannkakor och städning

Klockan ringde kvart över sju imorse. Den låg kvar i jackfickan. I och med det så kom jag iallafall upp på en gång. Fick ingen chans att somna om.

Vi har varit duktiga idag och röjt undan en massa. Sovrummet är färdigt och barnens sovrum också.

image508 image509

image510 image511 image512

Det blev väldigt mycket plats kvar där A:s säng stog förut. Men det gör inget. Rummet blev så sort och luftigt, köper nog inte någon ny möbel för att ställa där utan det får vara som det är.

Till lunch idag blev det pannkakor med jordgubbssylt och  grädde. Smaskens.


Fem plagg under 500-lappen


image507
Tunika 249:-
Kappa 498:-
Tights 98:-
Handskar 198:-
Mössa 59,50:-

Allt finns på HM.

Onsdag

image506

Fick bli gårdagens bild.

Tunika, linne och jeans HM. Idag har jag stövlar från Skopunkten på mig. På bilden är det skoletter från Din Sko.

Snälla tomten kan jag få en ny kamera. Helst med självutlösning. Jag är trött på dessa tråkiga bilder.

Jag är glad

Det blidde lite lite småsaker shoppade på stan tidigare idag. Lite galgar, en bläckfisk som man kan hänga strumpor på+ lite annat smått och gott.

Men anledningen till att jag är glad är för att de ringde från ett assistansföretag och ville att jag skulle komma på intervju. Så på fredag ska jag dit. Av 170 sökande så väljer de ut mig. Hoppas, hoppas. Det är ett timvikariat och det skulle passa mig perfekt.

Om en liten stund ska vi äta och sen ska jag städa vårt sovrum. Det blev inte av tidigare. Vi stack till stan istället.

Dagens Önskeoutfit

image505

Liten har blivit stor

Vi flyttade in A i S rum igårkväll. Det fungerade väldigt bra. Båda barnen sov som stockar. När jag och R gick och la oss kunde vi prata massor utan att väcka A. Det var ju det som var syftet.

Imorse när jag gick till dagis med S så var det minusgrader. Blev till att ta fram hans vinteroverall. Solen skiner och det är strålande väder. Härligt. Undrar om vintern kommer komma tidigt  i år eller om det kommer bli som förra året att vintern kom i januari. Hoppas att det blir riktigt vinterväder. Jag älskar snö.

Nu ska jag vara duktig och röja upp i sovrummet. Jag har spridit ut en massa kläder som måste hängas in.

Vad ska ni göra idag?

Städat

Nu är det städat. Det vi har kvar nu är att gå ut en sväng. Ska bli skönt att komma ut. Har varit inne hela dagen så nu känner jag mig trött och grötig i huvudet.

Idag damp det ner ett paket från HM. Det var de svarta byxorna som jag  beställde. De passar jättebra så de tänker jag inte skicka tillbaka.  De passar perfekt till min blå tunika. På fötterna har jag på mig skoletter från Din sko.


image500 image501

Tisdag

image499

Jag är inte så ledsen som jag ser ut.

Kjol, vitt linne samt strumpbyxor HM
Tee "Little miss stubborn" Junkfood

Svårt med rubrik

S fick vara hemma från dagis idag. Han hade det tungt under natten och på morgonen. Stackaren. Solen skiner iallafall och det är härligt väder. Tänkte ta med mig barnen ut. S får cykla och A får åka i vagnen.

Idag måste A flytta in i S rum. Det blev aldrig av i helgen. Vi har massor att göra, vika tvätt, diska, städa. Sen ska jag även försöka få in lite smyckespyssel och umgås med barnen. Så nu ska jag slita mig från datorn.

Dåligt samvete

Idag åkte jag och barnen iväg för att träffa en kompis och även rida. För några år sedan konstaterades det att S är allergisk mot häst och katter bland annat. Dock har han inte reagerat på katter på ett bra tag och har heller inte haft något astmaanfall på över 1 år.  Så därför tänkte jag att han vuxit ifrån hästallergin också. Men jag hade fel, riktigt  j***a fel så stackarn fick ett anfall. Det gick över fort när vi kom därifrån. Nu ligger han och sover och har det tungt.

Jag känner mig som den sämsta mamman som går på denna jord. Stackars lille killen. Tänk om han dör. Då skulle jag aldrig förlåta mig själv.

image498

Godmorgon

I fredags och i lördags hade vi en hemförsäljare hos oss. Han demonstrerade Kirby ett städsystem för massa tusenlappar. På grund av det så sov jag jättedåligt. Jag drömde om den och när jag vaknade så tänkte jag på den. Så det blev inte så många timmars sömn inatt. Men, men så blir det ibland.

Nu är S på dagis, ska hämta honom lite tidigare så åker vi till kompisen sen. Så får barnen leka med varandra och jag får rida. Hoppas jag iallafall. Får se hur det blir med den saken.

Godnatt

Nu måste jag gå och lägga mig. Det blev sent i helgen, kom i säng vid halv två både fredag och lördag. R är inte hemma. Han jobbar och kommer hem imorgon bitti. När han gör det så har jag alltid svårt att gå och lägga mig och komma till ro. Jag tycker inte om mörkret och det är så lyhört så jag inbillar mig en massa saker.

Imorgon är det tänkt att jag och barnen ska åka till en kompis. Jag har inte träffat henne på jättelänge. Men tidigare ikväll fick jag ett meddelande från henne där hon var jättekort i tonen så jag blev jätteosäker, vill hon verkligen träffa mig. Jag får ringa henne imorgon.

Idag skrev jag en jobbansökan. När jag skulle skriva ut så visar det sig att skrivaren inte kopplats in automatiskt och det gick inte att installera den för modellen finns inte längre. Vad ska man göra nu....

Lite grubbel så här på kvällskvisten. Jag får försöka sova på sakerna och se om jag är klokare imorgon.

Sov gott.

Sen kväll

R och S åkte iväg igår och hyrde film: Frostbite och Next, två urdåliga filmer. Den ena handlade nästan bara om sex och den andra var jättekonstig. Men det var en trevlig kväll ändå. Blev sent. Kom i säng vid två.

Idag ska vi möblera om. A måste flytta in i S rum för han vaknar alltid när vi går och lägger oss. Det funkar inte längre att han sover i vårt rum. Känns lite sorgligt. Liten har blivit stor. Så jag ska väl slita mig från datorn.

Annars blir det bara en lugn söndag. Jag ska pilla lite med mina smycken också.

Oh mother

Jag älskar denna låt av Christina Aguilera. Den är underbar. Får mig att tänka på min underbara mamma som alltid stöttar mig i vått och torrt. Vad jag än gör så finns hon här för  mig.

Le shop

image492

Härligt armband från Le shop. Skulle passa perfekt på julafton eller nyårsafton. 

Lördag

image491

Klänning HM
Top HM
Strumpbyxor HM


Örebro cup

Varje år så anordnar Örebros fotbollsdomareklubb en cup i fotboll för enbart fotbollsdomare. Igår hade vi den första träningen. Jag och R hade världens beslutsångest om vi skulle åka eller inte.  Jag ringde mamma och hon ställde upp och var barnvakt så det blev lite lättare att bestämma sig. Jag var den enda tjejen och det blev tufft för mig att hänga med. Våra domarkollegor som var motståndare igår är så mycket större och starkare än mig så jag blev lite feg och vågade inte riktigt gå på. Men jag gjorde mitt bästa och hade så himla roligt. Jag vill börja spela i lag.

Igår hade vi en kompis hos oss som demonstrerade Kirby, ett städsystem som man kan göra precis allt med, dammsuga, polera bilen, skumtvätta mattot m.m. Det var väldigt lockande att köpa den men priset gör att det inte är något som man köper, inte i dagsläget iallafall.

Solen skiner, det är härligt höstväder. Jag blir glad av vädret. Vi ska passa på att njuta av vädret och ta en promenad.


Tidigt

Imorse ringde klockan tidigt så vi har hunnit veckohandlat på morgonen. Skönt att ha det avklarat. Solen skiner så lite senare ska vi gå ut på promenad och S ska få cykla. Han sitter och tittar på Snövit just nu så jag tänkte gå och göra honom sällskap.

Vad ska ni göra idag?

Fredag

image488
    
 (Klicka för större bild)

♥ Vit top HM
♥ Tunika HM
♥ Tights GinaTricot
♥ Knästrumpor Gekås (Syns inte på bild)
♥ Stövlar Skopunkten
♥ Jacka Gekås
♥ Örhängen och armband egen design. Hårband HM

Knåpat

image474

Inspirerad av klänningen jag nyss beställde så knåpade jag ihop denna outfit.

Klänning och skor Laredoute
Strumpbyxor HM
Örhängen Zylber

Bilder lånade från HM, Laredoute och Zylber

Jag har gjort något dumt!

Denna klänning kunde jag inte låta bli  när jag fick en rabattkod från Laredoute i brevlådan. 40% på första varan 10% på resten och 25% på den femte varan. Den blir ju nästan gratis+ att det snart är min födelsedag och jag måste ju köpa nåt.... Egentligen behöver jag inte ett endaste plagg till men den är ju så snygg.
image473





Ett småkryps liv

Det är en väldigt charmig film om ett gäng myror. Jag ska se den nu med S. Solen skiner idag och det är kanonväder så vi ska pallra oss ut sen så att S får cykla och jag bränna några kalorier.
Nej nu kallar plikten så jag får slita mig från datorn. Ska försöka blogga mera senare.

Vad ska ni göra idag?


Torsdag

image472

Myser idag i top från HM och tights från Ginatricot.

Hannas smycken

Är nu färdig. Jag kommer uppdatera den nästan dagligen.

Här är adressen: hannassmycken.webblogg.se

Strul

Bloggen har strulat för mig hela förmiddagen. Men det var bara bra för jag fick lite gjort. Har gjort en del örhängen. Jag håller på att lägga ut dem på den andra bloggen så någon gång under dagen kommer jag att ta bort lösenordet.

Senare under dagen kommer även mamma hit så jag måste hinna städa lite. Fullt upp blir det. Skönt att ha en massa att göra. Hinner jag inte slöa till.


Onsdag

image471

Top HM
Klänning Gina Tricot
Strumpbyxor Gekås


Dagens Önskeoutfit

image469

Klänning See by Chloé
Örhängen Kenneth Jay Lane
Peep-toes Jimmy Choo
Strumpbyxor från HM

Jag verkligen älskar klänningen, så underbar. Synd att den kostar skjortan....


Uppe med tuppen

Eller, rättare sagt med A. Han vaknade kvart i sju. Jag gick och la mig en halv timme tidigare igår och det känns faktiskt. Jag är mycket piggare. Jag ska snart väcka S också.

Jag ska försöka att få min smyckessida färdig idag och även pyssla lite. R har äntligen bestämt sig för att stötta mig och min idé så i fredags gjorde jag en stor beställning från Panduro. Det kommer bli en massa nya smycken av andra sorters pärlor än de jag gjort hittils. Hoppas att jag får avin idag. 

Idag måste jag även försöka ta mig tid att cykla lite på motionscykeln. Jag måste göra allt för att bibehålla konditionen samt förbättra den så att jag klarar löptestet i vår (utan dispens, egentligen klarade jag det inte i våras). 

Vad ska ni göra idag?
 

Skyddad

Jag har lösenordsskydat min smyckesblogg tillsvidare medan jag lägger ut alla bilder och gör den färdig. Jag har inte hunnit idag att göra någonting med den. Dels så har jag hjälpt pappa med en sak och så är jag så trött idag. Barnen har även krävt en hel del och jag prioriterar dem.

Det har verkligen varit urdålig uppdatering de två senaste dagarna men jag har varken haft ork eller tid att göra något med varken det ena eller andra. Det ska bli bättring.


Trött

Matchen gick bra igår. Det var en rolig match. Den slutade oavgjord

Fy vad trött jag är idag. Jag tänkte gå och lägga mig tidigt igår men fastnade i Close to home. Det handlade om en ung flicka som blev gravid och det var på 70-talet då det inte var accepterat att ha sex. Hennes föräldrar skickar henne till ett hem för unga gravida. Jag kunde inte slita mig. Det var hemskt att se på. Jag tänkte på hur det skulle kännas om mina föräldrar skulle tvinga mig att lämna bort mina barn. Jag satt och bölade framför tv:n. Det var så sorgligt.

Idag ska jag sova och även pyssla med smyckena. Medans jag tittade på tv:n så knåpade jag ihop ett armband. Kommer lägga ut det på hannassmycken.webblogg.se Senare under dagen kommer jag även att lägga upp örhängen som jag gjort samt tre halsband. Kika in där också.

Imorse var det inte krig mellan mig och S när han skulle klä på sig. Han var jätteduktig och det känns bra att veckan börjat bra. Hoppas att det fortsätter.

Glöm inte

HÄR

Knepigt med rubrik ibland

Idag ska jag döma fotboll. Kval till pojkallsvenskan. Jag ska vara AD. ("Linjeman"). Kommer bli kallt. Men jag får ta på mig massor och springa mig varm när jag har chansen.

Jag och R tittade på en charmig film igår kväll. "The wedding date". Jag tyckte om den. Den handlar om en tjej (Kat) som har en syster som ska gifta sig. Best man ska vara Kats expojkvän Jeffrey. För att hämnas på exet så hur Kat en kille som ska spela hennes pojkvän. Förutsägbar film men ändå väldigt mysig. Perfekt för tjejkvällen.

I fortsättningen kommer ni kunna se mina smycken här. Kändes lite smidigare att  ha allt samlat på ett ställe.

Gårdagens outfit samt flyttoutfit

image467

Nyheter

image464

Laredoute har fått in lite nyheter. Två härliga klänningar. Trenchen är det lite för kallt för nu men en perfekt vårsatsning. Jag gillar pumpsen med öppen tå. Klacken är lite  väl hög för mig men de är grymt snygga och billiga.

Drömmar

Inatt har jag legat och trängts med ett barn och en man som breder ut sig. Blev inte mycket sova av. Dessutom så drömmer jag så mycket konstigt. Inatt drömde jag att vi var på en bro och S sprang iväg i världens fart och höll på att ramla ner i havet där vågorna gick höga. Fy vad hemskt det var. Varje gång jag drömmer såna hemskheter så blir jag så glad när jag upptäcker att det bara var en dröm. Undrar vad allt det där betyder. Om det gör det.....

Idag ska vi hjälpa min svärmor att flytta. Jag har ingen lust alls men R har lovat så det är väl bäst att följa med. Det kan ju vara skönt att komma iväg en sväng också. Solen skiner så det är perfekt väder att  vara ute.

Sova, vad är det?

Ja så är det ibland när man har småbarn. A ligger på golvet och sprattlar, klarvaken. Ser ut att kunna gå och lägga sig om ett par timmar. Hoppas inte det. Jag vill SOVA.  Han har blivit mycket duktig på att förflytta sig, han rullar fram i full fart. Lille charmtrollet.

Jag och R har iallafall haft en trevlig kväll, såg White chicks och Speed 2. Godis var självklart ett måste och Cola. Jag älskar Cola, men jag kan inte dricka för mycket. Jag får ont i huvudet.

Lite pyssel blev det också. Visar bilder på det imorgon, samt bild på fredagens outfit. Blev klänning som vanligt.

Det känns så bra att det gick så bra när mina föräldrar var här. Vi har en mycket speciell relation, framförallt till pappa. Jag är lättad för jag var jättenervös och kände nästan för att lämna återbud.

Föräldrar

Hela förmiddagen idag gick åt till att städa. Mina föräldrar kom på besök och de är lite känsliga så vi har röjt hela lägenheten. Det känns skönt när det är klart. Jag tvättade tom med några fönster. Det händer inte alltför ofta. Hoppas att vi kan hålla det fint nu. Vi är bra på att stöka till.

Vi hade iallafall kanontrevligt. Inga sura miner och vi kunde sitta och prata och ha trevligt. Jag känner mig glad för att det fungerade. På grund av en väldigt lång historia så har de inte träffats på 2 ½ år.  Nu ska vi försöka bjuda hem dem oftare.

Kvällsshopping

image462        image463
Det blev lite shopping så här på kvällningen. Beställde ett par svarta byxor som kan passa till  min tunika från HM. Jag har inget som  passar. Dessa byxor kanske är perfekta. Jag ska iallafall prova.

Glöm inte

min auktion här

16:04

Idag är det exakt nio månader sen A föddes. 16:04 den 11 januari 07 såg han världens ljus för allra första gången. Den lyckligaste dagen i mitt liv.
image461

Torsdag

image459 image460

♥ Klänning Gina Tricot
♥ Jeans B-young (gamla som gatan)
♥ Diadem HM
♥ Halsband min egen design.


Gårdagen

image454 image455

image456

Bloggen ville inte fungera igår kväll så jag får skriva inlägget nu istället. Jag och barnen var ute på eftermiddagen. S cyklade och jag gick. Det var mysigt att vara ute. Kallt men ändå härligt och uppiggande. Kände mig mycket gladare när vi kom hem. Det var precis vad jag behövde. Måste försöka bli bättre på att ge mig ut och gå. S ville iallafall att jag skulle springa och jaga honom. Skoj.

Onsdag

image452

♥ Beige ribbat linne HM
♥ Röd kofta HM
♥ Kjol i siden Laredoute
♥ Strumpbyxor HM
♥ Diadam HM

Liv

Läs denna tjejs blogg. Jag blev väldigt gripen av att läsa hennes historia. Liv är tjugo år och har diagnosen bröstcancer. Den 10 oktober 20:00 kommer hennes liv ta slut.

Tankar som kommer upp är att jag måste visa mer för  mina nära och kära hur mycket jag faktiskt älskar dem och behöver dem i mitt liv. Ett fel vi ofta gör är att ta varandra för givet. Vi måste visa mer för våra nära hur mycket vi uppskattar dem för när vi minst anar det så kan det ta slut.

Köpa ett Rosa bandet ska jag göra för att visa min  sympati för alla kvinnor och deras anhöriga som får diagnosen bröstcancer. Gör det du också. Vi kan inte göra allt men alla kan göra lite.


Update 19: Jag har på flera ställen läst att hennes blogg är fake. Jag har själv funderat på hur hon kan veta precis vilken dag och tid hon ska dö. Dödshjälp är ju inte tillåtet i Sverige. Om det nu är så att hon driver med folk så är det hemskt, för de som verkligen är drabbade och deras anhöriga . Det är respektlöst. Jag förstår inte hur man kan göra en sån sak. Det är vidrigt.




Soligt

Vilket härligt höstväder det är idag. Jag blir glad av det. Livet känns lite lättare. Jag och S blev osams imorse igen angående kläder. Han har fått för sig att han inte kan klä på sig och grejar med allting annat. Idag gav jag upp och satte på honom kläderna. Urdåligt, jag vet. Han fick vinna. Men jag orkade inte idag och ibland får man välja sina strider.

Idag ska det iallafall städas här. Ser ut som ett bombnedslag pga att vi köpte en ny säng igår så den gamla sängen är utspridd i hela lägenheten. Igår blev jag tvungen att sänka botten i spjälsängen för det dröjer nog inte länge innan A kan dra sig upp och jag vill inte att han ramlar ur.

Tisdag

image451

♥ Vitt linne HM
♥ Hoodie Gekås
♥ Byxor HM
♥ Svart diadem HM











Ikea

Vi har varit där en sväng på förmiddagen för att prova madrasser. Det är inte så lätt men efter mycket om och men har vi valt madrass. Stog länge och velade mellan två madrasser. Vi ska ha den här sängen iallafall. Tycker den är jättesnygg. Kommer passa perfekt i vårt sovrum.
image451


Höstväder

Ny vecka, det är måndag. Solen skiner ute och det är härligt höstväder. En sån här dag vill jag egentligen inte sitta inne men jag gör det ändå för jag kan inte slita mig från datorn. Jag vill pyssla lite också.

Jag skulle behöva åka till banken en sväng och sätta in några arvoden. Jag måste göra det så att de inte försvinner på en massa pärlor. De arvoden är ju faktiskt uppbokade på lite panduroräkningar. Tänk om någon skulle vilja köpa mina smycken så att jag får tillbaka lite av allt det jag lagt ut. Det är iallafall mitt första mål. Bli miljonär, det får bli en senare fråga.. Nej jag skojar bara.

Drömmen skulle vara att ha ett eget företag hemma så att jag slipper lämna barnen på dagis så  mycket. Men jag får se vad som händer.

Vad ska ni göra idag?

Dagens Önskeoutfit

image450

Blus HM
Kjol Day Birger et Mikkelsen
Strumpbyxor HM
Stövlar Kors by Michael Kors
Väska Fendi

Söndag

Det var riktigt kallt idag när jag och barnen var och tittade på en fotbollsmatchen som R dömde.  Så här såg jag ut+skinnjacka från Haléns. Alldeles för lite. Brrrr vad jag frös.

image449

♥ Vitt linne HM
♥ Tröja HM
♥ Rött bälte Gekås
♥ Tights Gina Tricot
♥ Ullstrumpor HM
♥ Stövlar Skopunkten
♥ Cremefärgat hårband HM
Ej på bild: Örhängen från Kyssjohanna.

Sjuk

A är jätteförkyld, han rosslar och hostar så han kräks. Stackars liten. Jobbigt för honom ju. Hoppas att han snart blir frisk.

R har åkt till Ikea för att hämta sängen och madrasserna vi såg ut i fredags. Så sköna madrasser är det. Inte konstigt att vi båda sover som krattor. Det var verkligen på tiden att fixa ny säng. Inatt drömde jag att en granne skulle vara barnvakt åt S och de kommer hem utan honom, fy vad hemskt det var. Jag blev glad när jag vaknade och upptäckte att det bara var en dröm.




Brandos

Hos Brandos finns denna skönhet. Just nu 10% rabatt och kostar 345 inklusive frakt. Kanonbra pris. Ännu mera + är att man har öppet köp i 30 dagar och det är fria returer.

image448

Prata med en vägg

Har ni försökt att göra det någon gång? Så är det iallafall att prata med S. Det spelar ingen roll om jag försöker vara pedagogisk och prata lugnt eller om jag höjer rösten efter att ha sagt till x antal gånger. Jag vet inte vad jag ska göra. Det är oerhört frustrerande och jag tappar all ork och lust att göra något. Jag känner mig som den hemskaste mamman för att jag "bråkar" så mycket. Jag vill inte göra det, det känns lite som att han tvingar mig med sitt sätt. Hoppas att han snart kommer ur den här trotsen för det tar på mina krafter. Jag orkar inte alltid vara den mamma som jag egentligen vill vara.

Jag får trösta mig med att alla föräldrar bråkar på sina barn ibland. Skönt iallafall att skriva av mig.

Finlördag

image446

♥ Cremefärgad top HM
♥ Rutig klänning HM
♥ Strumpbyxor Lindex
♥ Hårband HM
Stövlar Skopunkten (ute)
♥ Skinnjacka Haléns (ute)
♥ Kofta Gekås (ute)

Sovmorgon

Jag vaknade halv nio idag. Visserligen av klockan men den har ringt halv åtta tidigare i veckan så det känns som sovmorgon. Åkte och handlade med mamma idag. Blev en blomma och en vaxduk att ha på matbordet. Ser härligt fräscht och höstigt ut. Perfekt. Jag har varit så trött på vårt kök men nu känns det bättre. Skulle vija tapetsera om också men det får bli senare.  

Solen skiner idag och det är skönt ute. Ska strax klä på barnen för att ge oss ut och titta på fotboll. Sista chansen i år. Säsongen tar ju slut den här helgen.

image445

Hanky Panky

Stella Kei har fått in Hanky Panky. Sägs vara världens skönaste stringtrosa.

image444

Cykeltur

image443

Jag och barnen var ute en sväng förut och S fick cykla. Riktigt härligt höstväder. Nu ska vi ut igen snart för att åka till Ikea.

Auktioner

Glöm inte kika in på mina auktioner här och här.

Fredag

image442

♥ Vitt linne HM
♥ Grå tunika Soft Grey Laredoute
♥ Tights Gina Tricot
♥ Lila hårband HM

Ikea

Idag måste vi åka och köpa en ny säng. Den vi har sjunger på sista versen och har gjort det ett bra tag. Jag råkade ta sönder den när vi skulle flytta. Jag visste inte att stödbenen sjunkit ner i golvet så jag drog och slet och de gick av. Smart  va.

Solen skiner iallafall idag och det är riktigt härligt väder.  Ska försöka pallra mig ut med barnen en sväng. Passa på och njuta av det fina vädret.

Vad ska ni göra idag?

Dagens Önskeoutfit

image441

Kjol Laredoute
Top, strumpbyxor, kofta HM
Skor Asos

Skott

Hittils idag har jag hunnit med att handla mat. Mycket va? Fastän klockan ringde halv åtta så har jag inte fått något gjort. Nu ska jag strax äta mat: pasta med köttfärssås. Mmmm. Är jättehungrig.

Just det, har ju planterat lite skott. Fint va?

image440

Höstigt värre

image439

Familjen

image438 Jag, mormor och barnen.


Accessoarer

image435 Snyggt armband också det från Accessora. Perfekt för att sätta färg på t ex en svart outfit: kort kjol, strumpbyxor och kortärmad polotröja.

Höst

Idag är början på mitt nya liv med rutiner. Halv åtta klev upp. Skapligt trött är jag. Men förhoppningsvis så är jag trött en vecka och sen kommer jag in i det. Barnen behöver rutiner, framförallt A som inte somnar före nio.

Jag tänkte försöka knåpa ihop en önskeoutfit idag. Det var ett tag sen sist. Har inte haft någon inspiration direkt.

Tiden

Igår gick jag och la mig tidigt. Det var länge sen som jag gick och la mig innan tolv. Jag var så trött igår och orkade inte sitta uppe.

Det är mulet idag, riktigt höstväder. Dags att plocka fram vinterjackorna nu. Tiden går så snabbt. Läskigt ju. Känns som att det var igår A föddes men det är snart nio månader sen. S fyller snart 4 år. Stora killen. Det är lite jobbigt att det går så fort. Jag vill sakta ner den lite. Jag måste bli bättre på att ta hand om mig och mina nära.

Vad ska ni göra idag? Jag ska fortsätta med mitt pyssel och umgås med familjen.

Tisdag

image433

Kände för färg idag

♥ Vit top HM
♥ Svart förklädesklänning Haléns
♥ Rosa tights Lindex
♥ Cremefärgade ullknästrumpor HM
♥ Svarta stövlar Skopunkten (ute)
♥ Jacka HM Logg (ute)
♥ Svart diadem HM

Armband

image426
Snygga armband kan verkligen göra underverk för din outfit. Surfade lite och hittade dessa hos Net-a-porter

Rosa läderarmband Miu Miu
Berlockarmband Tom Binn
Grönt ormarmband Kenneth Jay Lane

Lite att göra

Idag ska jag lägga ut auktioner på Tradera. Hann inte igår.  Men först ska jag gå och lägga mig och sova medans A sover. Jag tittade på reprisen av VM-finalen igår så jag är ganska trött. Men ändå glad. Ny vecka och vem vet vad som kommer hända. Hoppas att det blir en toppenvecka.

Ikväll ska jag döma den där matchen som regnade bort i lördags. Blir kul.

Vad ska ni göra idag?



RSS 2.0