Dagens önskeoutfit

Svart klänning Balmain
Röda pumps Rupert Sanderson
Clutch Fendi
Bilder Net-a-porter
I´m yours
Liten uppdatering
Igår blev det iallafall lite minigolf med barnen, lång promenad och allmänt myspys. Jag fick även hem en dvd med boxaerobics. Barnen och R var inte hemma så jag körde lite. Säkert bra träning men jag vågade inte fortsätta när de kom hem eftersom mitt taktsinne är lika med noll. Det fungerar så länge det är bara benen eller bara armarna. Annars blir det pannkaka av det hela. Får träna lite i smyg först. :-)

Dagens bra saker är iallafall att jag fått beröm av två personer på jobbet. En liten boost för självförtroendet. Det har hänt tråkiga saker också men de ska jag inte fokusera på. Tänk positivt!
Torsdag
Klänning Ellos
Diadem HM

Eftermiddagsbabbel
Ikväll ska jag bara ta det lugnt. R och barnen är ute hos farmor. Vet inte riktigt när de kommer hem men jag har några minuter för mig själv. Jag behöver det efter att jobbat en hel dag.

BVC-besök
Dagens önskeoutfit

Trötter
Igår var jag och barnen en sväng till Tornby. Jag var sugen på glass och det finns så goda sorter på Gottin. Jag tog en glass med after eight och citronmaräng. Mums. Smet in en sväng på Glitter och hittade två par örhängen och ett marinblått hårband. Behövde lite nytt kände jag.
Vad gör ni idag?
Onsdag

Klänning Ginatricot
Leggings HM
Sandaler Soft Grey
Marinblått hårband Glitter
Jag har även örhängen med hjärtan på. De syns inte på bilden och jag orkar inte ta en närbild.
Kinamat
Igår var det åskvarning i Östergötland. Men det blev aldrig något. Jag och R kikade på "Släkten är värst" och åt kinamat. Till efterrätt så tog vi även friterad banan och glass (jag) och friterad ananas med glass (R). Men den ska ätas helt nygjord. Då är den godast.


Tisdag
Måndag igen
Måndag igen och ny arbetsvecka. Vad roligt det ska bli. Solen skiner från en klarblå himmel och just nu känns det som att allt bara kan bli bättre. Just nu äter jag frulle: jordgubbar, musli och mjölk. Mums! Vi tittade på "Elektra" igår. Ingen av oss gillade den något vidare. Den blir en hyllvärmare.
Vad gör ni idag?
Måndag

HM från topp till tå utom skorna som är från Laredoute
Stars

Topp med stjärnor Ellos
Shorts med hög midja Ellos
Skor Topshop
Bilder Ellos och Topshop
Mammas födelsedag

Ölands djurpark
Jag och S var en sväng och tittade på cirkusen och jag blev riktigt arg på clownen som slänge en boll rätt ut i publiken och rakt på S så han föll handlöst bakåt. Fy vad arg jag var. Han kunde ju ha varnat först åtminstone. Skulle ha slängt tillbaka bollen på honom men jag var så paff att jag inte gjorde något alls vilket stör mig lite. Men det gick ju bra iallafall.

Söndag

Vit klänning Ellos
Vitt diadem HM
Rött flätat armband Ms Bijoux
På bilden har jag även mitt jordgubbsarmband (Guldfynd) men det åkte av efter att bilden togs.
Daredevil
Jag tycker filmen är bra. Lite seg i början men sen kom den igång. Vi har fortsättningen också, Elektra så den tänkte vi se snart. Iallafall jag.
Lördag

Vit topp HM
Blommig klänning Asos
Solglasögon HM
Gratis bio
Vill ni prova på och bli värvade av mig, klicka på denna länk.

Bättre dag
Idag har varit en mycket bättre dag. Det har fungerat bra på jobbet. Värmen gör mig lite virrig men inte så pass att jag inte kunnat sköta mitt jobb. Jag har svårt för att be andra att göra saker utan att det låter "bossigt" men det har gått bra.
Bra saker idag:
- Bakat hallon och blåbärspaj till de boende. Jag gillar att kalasa till det lite extra.
- Pratat lite med den person jag kom i konflikt med igår så idag är det bra.
Imorgon ska vi till Ölands djurpark. Kommer uppdatera bloggen som vanligt på morgonen men sedan hörs vi först på söndagen.
Dagens önskeoutfit

I en klänning från Jovovich-Hawk och wedges från Christian Louboutin skulle jag gärna festa natten lång i. Jag tycker att färgkombinationen är så himla fin. Brunt och ljuslila.
Jag och barnen
Synd att bilderna blev så mörka.
Ny dag
Vad gör ni idag?
Fredag
Peppa mig själv
Trots mycket beröm och uppskattning så har jag urdålig självkänsla. Nu tänker jag börja försöka förbättra den med att varje kväll fundera ut tre bra saker på jobbet och likadant hemma. De negativa känslorna ploppar upp mycket lättare...
Dagens tre bra saker på jobbet:
- Vågade erkänna ett misstag för M och sjuksköterska
- Tog initiativ till att erbjuda de boende fruktcocktail och glass. Mycket uppskattat i denna värme.
-
Bra saker hemma då:
- Spelade minigolf med man och barn.
-
-
Det var inte så lätt det här. Får nog börja med att sammanfatta positiva saker under dagen och inte fixera mig vid ett visst antal.... Usch nu vill jag gråta. Så känns det ikväll. Men imorgon är en ny dag och oskrivet. Finns många möjligheter att förbättra min självkänsla.
Tuff dag
Nu väntar jag på att barnen kommer hem. De har varit med R hela dagen och badat. Jag är inte ett dugg avundsjuk.. Inte alls. :-) Jag vill gosa med mina pluttar. De kan muntra upp mig en dag som denna.
Hur har er dag varit?
Forever21

Allt i kollaget kommer från Forever21. Tur att frakten är dyr och att det tillkommer tull. Annars skulle jag lätt förköpa mig därifrån. En perfekt outfit när man ska till stranden.
Bilder Forever21
Mardrömmar
Jag är inte van vid att ha så mycket på jobbet så jag drömmer en massa konstigheter, framförallt på morgonen. Mardrömmar avlöser varandra. Imorse var det ngn som fick en lång spik inhamrad i huvudet av någon, S höll på att ramla ner i en fors. Jag var glad när jag vaknade och upptäckte att det bara var drömmar.
Strålande sol är det och jag är inte ett dugg avis för att R ska ta med barnen till Vätterviksbadet. Men förhoppningsvis blir det chanser även för mig. Sommaren är ju inte slut i början på augusti.
Vad gör ni idag?
Torsdag

Klänning Asos
Leggings HM
På fötterna blir det mina espadrillos från HM
Me likey
Bild: AsosUnderbar klänning från Asos. Jag vill ha rubbet! Färgerna är underbara. R håller nog inte med..... Han säger att jag har alldeles för många klänningar och det är nog sant. Men mitt favvoplagg är klänning. Finns den fortfarande kvar i slutet på månaden så slår jag till.
Jag har...
Dagens önskeoutfit

Långklänning Anna Sui
Flats Kors by Michael Kors
Väska Chloé
Bilder Net-a-porter
Onsdag

Rosa topp Nümph
Svart kjol Filippa K
Mycket idag
Ikväll åkte vi till Söderköping och Smultronstället. Provade en ny glass idag "Rock´n´roll. Massa glass och jag orkade inte äta upp allt. Den var enorm. Gitarren har en massa små blinkande lampor. Tyckte den var lite rolig så den tog jag med hem. Efter glassätandet blev det en minigolfsrunda. R fick 80 slag och jag 85. Det var en jättesvår bana. Föredrar Valla.

Dagens önskeoutfit

Bilder Net-a-porter
Tisdag

Gul topp Veromoda
Veckad kjol Filippa K
Skor?
Blablabla
Vad gör ni idag?
Dagens önskeoutfit

Klänning Juicy Couture
Wedges Christian Louboutin
Väska Chloe
Blider: Net-a-porter
Måndag

Topp Ellos
Kjol HM
Ballerinas med kilklack Laredoute
Kolmården
Tropicariet gick ju inte att missa. Apor, ormar, hajar och fiskar i mängder. Svårt dock att fota genom glaset så det blev inte så bra bilder därifrån. Vi åkte linbanan och gick en runda och tittade på de andra djuren efter delfinariumet. Jag tyckte den showen blivit dålig. Minns när jag var där när S var liten bebis. Det var grejer det.
Göteborg lördag
Lunchen intogs på "Star of India", en indisk restaurang. Åh så gott det var. Det speciella naan-brödet som man får till var underbart gott. Receptet skulle jag gärna ta. Rekommenderar verkligen den restaurangen.
Efter god lunch var det dags att åka till Ullevi för att se de sista finalerna i p16 och p18. Det var riktigt bra fotboll. Sådan man inte ser så ofta i Sverige. Därefter var det dags att åka hem.
Söndag

Rosa topp med vita hjärtan Numph
Kofta Josefssons
Byxor HM (nya)
Espadrillos HM
Hemma igen
Det första vi gjorde när vi kom till Göteborg, det var att leta efter en parkeringsplats för att senare kunna gå in på Universeum. Det är ett ställe där man får se djur och natur: regnskogen,vattenvärlden m.m. Det var mycket folk så vi såg inte allt.
I fredags kväll mellan ett par matcher så gick vi till Subway och åt underbart goda "sub". Min innehöll rostbiff, grönsaker ost och sweet onion (dressing). Himmelskt gott.
Efter den sista matchen (semifinal p16) så åkte vi till hotellet. Men innan vi kom så långt så irrade vi in oss på ett spårvagnsområde. Det var jobbigt men till slut kom vi fram. Jag har aldrig sovit så bra som jag gjorde på hotellet. Underbart skön säng.
Semifinalen i p 16 var mellan ett spanskt och ett brasilianskt lag. Vilken fotboll brassarna bjöd på. De finterna var inte att leka med. Brassarna vann med 6-0 och det var ren njutning från början till slut.
Berättar om lördagen i ett inlägg i ikväll. Nu ska vi äta frukost för att sedan bege oss till Norrköping och hämta barnen.
Dagens önskeoutfit

Manoush

Svarta klänningen är i siden och cashmere (ej manoush utan Laura Clement). För 649 tycker inte jag att det är dyrt. Ska definitivt lägga den på minnet. Bra rabattkoder brukar Laredoute vara bra på skicka ut så jag ska vänta tills det dyker upp någon.
Bilder Laredoute
Fredag

Topp Avanna
Jeans Filippa K
Ballerinas Peperoni
Resa
Det ser ut att bli fint väder här hemma, hoppas att vi får en fin dag därnere också. Vi ska börja med att styra kosan till Borås och Haléns. Har sett en tv-hylla på Haléns som vi skulle vilja köpa men är osäkra på färgen. På bilden ser den svart ut men färgen heter körsbär.
Jag kommer inte blogga något under tiden vi är borta så vi hörs imorgon kväll (kanske, beroende på hur sent vi kommer) eller på söndag morgon.
Packa
Det är inte lätt att packa för bara två dagar. Jag kommer iallafall att ta med:
Tubklänning från Asos
Mysset Juicy couture
Långärmad top HM
Kortärmad pikétopp HM
Svart linne HM
Shorts HM
Sandaler Asos
Espadrillos HM
Vill vara förberedd på alla möjliga situationer som kan tänkas uppkomma (fin middag, strålande sol då man inte vill ha byxor.... det är mycket som kan hända)
Kommer åka i detta:
Topp Avanna
Jeans Filippa K
Ballerinas Peperoni
Skinnjackan från Halens är given om det blir tråkigt väder.
Dagens önskeoutfit

Skjortklänning Celine
Kofta Miu Miu
Ballerinas Maloles
Väska Mulberry Bayswater
Bilder Net-a-porter
+-noll
Allt möjligt
Idag ställde jag klockan tidigt så att jag skulle kunna träna lite pilates. Men det blev inget av det. Somnade om istället. Barnen väckte mig inatt så när jag fått dem och somna om gjorde jag 60 situps. Det får räknas som träning.
Det var så roligt att få träffa S igen. Barnen blev som tokiga igår, de var så glada att få se varandra igen. Nu när S är hemma igen slog det mig hur mycket jag saknat honom. Fina lilla gosekillen. Man saknar inte kon förrän båset är tomt, i det här fallet hemma igen... :-)
Idag blir det jobb och R tar med barnen till Folkracefestivalen i Motala. Hoppas att S gillar det. Imorgon lämnar vi barnen hos R:s syster och åker till Göteborg. Härligt det ska bli!
Vad gör ni idag?
Torsdag

Randig topp HM
Grå jeans Filippa K
Ballerinas Soft Grey
Dagens önskeoutfit
Heels Giuseppe Zanotti
Armband Alexis Bitar
Clutch Fendi

Hemligt paket

Försov mig

Tittar på slussning i Berg
Onsdag

Klänning HM
Ballerinas med rosett Peperoni
Dålig förlorare
Imorgon kommer S hem igen. Han har varit borta en vecka tillsammans med sin biopappa. Ska bli roligt att få vara med honom igen. Jag har saknat honom massor. Höra hans bubblande skratt och glada stämma. Lille gosen. Jag har råkat ta dö på hans krukväxt som han hade så det blev även att åka till Plantagen för att köpa en ny.
Hello Kitty

Jag är inget stort fan av Hello Kitty men den här sminkväskan tycker jag är jättesöt. Den finns på HM för ynka 29.50.
Bild: HM
Felköp
Tisdag

Min fina klänning från Asos åkte på idag.
Måndag nr 2

Topp Avanna
Jeans Filippa K
Stångån


Det blev en promenad längs Stångån idag igen. Vädret var väldigt växlande. Ena stunden jättevarmt och nästa sekund när solen gick i moln kändes det nästan lite kyligt. Det är härligt att vara ute och gå.
Efter en dusch så gjorde jag en räksallad.
Smaskens! Känner mig nyttig..:-)Dagens
Idag ska jag:
♦ Städa
♦ Ta en långpromenad med man och barn
♦ Leka med barn
♦ Jobba 16-21
Det är strålande sol ute och varmt. Så jag ska försöka slita mig från datorn och göra lite nytta istället.
Måndag

Gult linne Cherry tee
Shorts HM
Spetshårband HM
Dagens önskeoutfit

Vitt linne HM
Kofta Juicy couture
Jeans Acne
Peep-toes Oscar de La Renta
Väska Marc by Marc Jacobs
Bilder Net-a-porter, HM
Trevlig utflykt

Hittade även ett par mörkblå pumps från Replay. Fick lite seglarkänsla men de kostade 800 så det fick vara. Ser ut ungefär som dessa men utan det där bandet runt om. De var heller inte med peep-toe.
Bild: Scorett
Utelek

Vi ska äta lite och sen ska vi till Vingåkers factory outlet. Hörs ikväll!
Söndag
Kjol Ginatricot, topp från AvannaÅskskur
Nu kom grannen så vi ska käka godis och dricka cola.


Dagens önskeoutfit

När regnet vräker ner utanför fönstret så är det svårt med sommarkänslorna.
Topp StellaMcCartney
Jeans True religion
Stövlar Prada
Väska Marc Jacobs
Trenchcoat Burberry
Bilder Mytheresa, Net-a-porter
Fredag
Innan solen försvann såg jag ut så här. Jag läser Gravidchock! Reporter erkänner. Det är en roman av författaren Belinda Pålsson. Det är första delen i en trilogi. Jag måste läsa de andra också. En rolig och mycket charmig bok. R tog den här bilden utan att jag visste om det.

Efter att solen försvann och det kommit regn ser jag ut så här istället. Topp från Soft Grey och mysset från Juicy couture.
Fredag idag
Idag är en sån dag när jag bara vill vara hemma och göra absolut ingenting. Jag börjar jobba två och slutar först klockan nio ikväll. Det ska bli regn idag men än så länge skiner solen.
Filmen vi såg igår var helt sjuk. Fy vilka sätt de dog på. Ingen film jag kommer se igen. Blir att spela över den med någon annan bättre film.
Vad gör ni idag?
Enkelt

En enkel outfit som passar perfekt när det är kyligt ute. Stövlarna väcker habegär i mig så jag ska se om jag hittar ett par liknande i lite lägre prisnivå. Beige, mocka och en inte alltför hög klack.
Jeans HM
Vitt linne HM
Tunika Ellos
Stövlar Stella McCartney
Bilder Net-a-porter, Ellos, HM
Långpromenad
Ikväll ska vi titta på film "Final destination 3" och äta bigaråer och dricka Ramlösa med smak av granatäpple. En perfekt avslutning på en riktigt bra dag.
Dagens önskeoutfit

Bilder och fakta Net-a-porter
Klänning Marchesa
Heels Christian Louboutin
Clutch Celestina
Jag älskar dessa klänningar från Marchesa. Georgina Chapman och Keren Craig startade detta märke 2004 och deras fokus är på röda mattan. Kändisar som Sienna Miller, Scarlett Johansson och Mischa Barton har synts i deras klänningar.
På Golden Globe. Torsdag
Suddig bild men det får vara.
Topp HM
Klänning Haléns
Valla+minigolf
Idag på förmiddagen åkte vi till Valla och lekte lite och spelade minigolf. Vi hade en härlig förmiddag i solen. Efter det blev det att åka hem och S biopappa hämtade honom. Han ska vara där en hel vecka. Känns tomt och tyst här. Lite senare åkte jag till jobbet där jag har varit tills för en halvtimme sedan.
Onsdag

Svart tröja från Mamalicous (nej jag är inte gravid, den är bara så skön)
Shorts från Ellos
Fenomenmagasinet


Idag strosade vi runt i Gamla Linköping. Vi smet in en sväng på fenomenmagasinet. Mycket spännande fanns det för barnen att upptäcka. Iallafall för S. Det finns även ett akvarium där med "Hitta Nemo" fiskarna, Doris och Marwin. Det var inte helt lätt att fota "Doris" för fisken simmade runt, runt som en galning. Men till slut gick det. Hyfsat....
Eftermiddagen har tillbringats på jobbet så nu tänkte jag vara social med R.
Tisdag

Topp från Soft Grey och jeans HM. Orkade inte beskära bilden så det är lite stök i bakgrunden....
Shoes you

Titta så fin toppen är från Avanna. Anna är så duktig och det är riktigt bra kvalité på hennes plagg. Kommer bli en favorit.
Reafyndat


Röda sandaler från Asos
Citrongult linne Cherry Tee
Rosa topp med vita hjärtan Nümph
Jag köpte även en spraytan för. Modemeckas rea var riktigt bra. Fick ett linne, en topp och en spraytan för 299 (inklusive frakt.)
Sandalerna kommer jag använda till shorts och linne. Så fina och röda. Jag älskar rött. Precis som blommor, det är min last.
Sugen
Idag ska jag jobba igen mellan halv fyra och halv nio. Jag är sugen på att göra något innan. Kanske åka till stan. Vädret tillåter inte direkt några uteaktiviteter. Jag blir så trött när det är så här. Jag vill ha sol!
Vad gör ni idag?
Hembakt
Vet inte riktigt vad vi ska göra nu på eftermiddagen. Blir nog en lugn hemmadag. Passade på att boka tvättstugan. Det finns roligare sätt att tillbringa måndagen på men det måste tvättas. Usch alla dessa måsten. Tröttsamt ibland.
Vad gör ni idag?
Dagens önskeoutfit

Topp Thread social
Jeans True religion
Heels Jimmy Choo
Väska Mulberry bayswater
Bilder: Net-a-porter
Måndag

Allt från HM
Dagens önskeoutfit

Bilder Net-a-porter
Sista dagen
Vad gör ni idag?
Söndag
Myser i mitt velourset . Svart topp från HM under.Under 500-lappen

Linne 59,50
Shorts 98
Armband 49,50
Vita tygskor 98
En härlig outfit som jag gärna knatar omkring i nu när sommaren är här. Allt hittade jag på HM:s outlet förutom skorna.
Bilder: HM
Lördag
Korallröd top HM, blus laredoute och shorts HM. Det vita diademet är även det från HM.När hinna?
Gårdagens jag
Body Ginatricot och byxor HMVilken dag
Bilder från grottan
En grotta som vi inte kunde gå in. Det svarta hålet är öppningen.
Den stora grottan!Dagens önskeoutfit

Klänning Marchesa
Heels och clutch Jimmy Choo
Denna klänning är en riktig dröm. 33000 får du betala för den.
Bilder Net-a-porter
Trollegater
Vad gör ni idag?
Flashdance
What a feeling Irene Cara
First, when there's nothing but a slow glowing dream
That your fear seems to hide deep inside your mind
All alone I have cried silent tears full of pride
In a world made of steel, made of stone
Well I hear the music, close my eyes, feel the rhythm
Wrap around, take a hold of my heart
What a feeling, bein's believin'
I can't have it all, now I'm dancin' for my life
Take your passion, and make it happen
Pictures come alive, you can dance right through your life
Now I hear the music, close my eyes, I am rhythm In a flash it takes hold of my heart
What a feeling, bein's believin'
I can't have it all, now I'm dancin' for my life
Take your passion, and make it happen
Pictures come alive, you can dance right through your life
Åh så roligt....
Dagens önskeoutfit

Topp Leaves of grass
Shorts K Karl Lagerfelt
Ballerinas Christian Louboutin
Väska Bottega Veneta
Örhängen Miss Bijoux
Bilder Net-a-porter, Accessora
Torsdag
Dagens jag iklädd topp från Soft grey och kjol Ginatricot.
Eftermiddag med mamsen

Vi har suttit och spelat spel, den förvsvunna diamanten och fia med knuff. Det var så roligt att sitta. Jag är alldeles för dålig på att ta fram spel och sitta med S. Mycket roligt var det. Till kvällsmat gjorde jag räksmörgåsar. Kände för att kalasa till det hela lite grann.
Innan mamma kom fick jag för mig att ringa en kompis som jag inte hört ngt från på mycket länge. Hon blev helt överlycklig att jag hörde av mig och imorgon ville hon komma. Åh, så roligt det ska bli. Jag har ju tänkt så mycket på henne och saknat våra roliga stunder.
Traderauktion
Bergs slussar




Tänkte idag äta på balkongen. Än så länge ligger inte solen på så då går det an. Lite senare kommer mamma hit.
Onsdag

Blommig klänning Asos
Kilklackar Laredoute
Vitt diadem HM
Dagens önskeoutfit

Festblåsa Miumiu
Heels Guiseppe Zanotti
Örhängen Vivienne Westwood red label
Rosa clutch Marc by Marc Jacobs
Bilder Mytheresa och Net-a-porter
Solig onsdag
Vad gör ni idag?
1 juli
A sov mkt dåligt igårkväll. Han fick ligga i vår säng ett tag och sedan somnade han och sov resten av natten. Han är piggare idag men inte helt bra. Det rosslar och piper om lungorna.
Ska även jobba idag. Ingen lust alls just nu. Vill bara vara hemma och göra absolut ingenting.
Tisdag

Barnen får vara med idag
Svart topp Avanna
Mysdress Juciy couture

