Första advent



Idag har vi varit på stan och köpt lite smått och gott. Tagit fram adventsljustakarna så nu är det adventsstämning här hemma. Mysigt! Jag är sugen på pepparkakor så imorgon ska jag köpa pepparkaksdeg och baka med barnen. Tänk, imorgon är det 1 december och bara 23 dagar kvar till julafton. Jag ska jobba på julafton 7-14, tänkte ha tomteluva och flätor i håret. :-) Det uppskattar de äldre.

Ny blogg

Nu hittar ni mina smycken här.

 

Ett litet inlägg

Kan inte låta bli bloggen helt men inspirationen vill inte infinna sig. Jag kommer inte sluta blogga helt, kommer ngt inlägg då och då.

Idag har vi iallafall varit på stan och handlat födelsedagspresenter till barnen. Samuel fyller ju i december och Alexander i januari. Bra planerat... :-) Det är så roligt att köpa leksaker. Samuel älskar dinosaurier och Alexander är fascinerad av allt som har med lastbilar, traktorer och grävmaskiner att göra.

Resterande dag kommer tillbringas framför tv:n med en pizza, fotboll och pärlpysslande. Var in på Lottadesign och köpte lite nytt. Jag funderar på att starta en till blogg där jag lägger upp alla smycken. Det är så tidskrävande bara..

Hoppas att ni får en toppenlördag!


Lördag


Godmorgon

Det är så mörkt ute, känns mer som natt. Men snart vänder det igen. Idag ska jag iväg och jobba till halv två. Jag är jättetrött för jag har som vanligt inte kunnat sova. Har ni några bra sömnknep?

Jag har verkligen inget att blogga om nu för tiden. Tror jag tar en bloggpaus. Får se när jag dyker upp igen. Vem vet, det kanske kommer ett inlägg redan i eftermiddag....


Fredag



Tee Avanna
Kjol och strumpbyxor HM

Nu ska här pysslas

 

:-) Men jag glömde klämpärlor. Kan ju inte ha silvriga när jag ska göra smycken i guld. Får fixa det imorgon.

----------

Nu är snön helt  borta. Hoppas den kommer tillbaka till jul. Jag sitter på jobbet nu, slutar halv nio. Jag är så inne i mitt pärlpysslande att jag glömmer bort bloggen. Jag fick de två beställningarna idag så ikväll tänkte jag göra smycken med guldiga nyanser. Blev ju då tvungen att åka och köpa guldig smyckeswire och guldiga bindringar, annars blir det svårt...
:-)



Vi har haft lite julpyssel, jag och K satt och gjorde kristyrfigurer på pepparkakor. Det ska jag göra med barnen när det börjar närma sig jul. Jag fick så mycket julkänslor. Åh kan det inte vara jul nu. :-)

Avklarat

Nu har jag gjort dagens måsten (städat, tagit hand om disken) så nu tänker jag tänka på enbart mig själv en liten stund. Jag ska äta Daim. På IKEA kan man köpa 3 st 400 grams påsar med Daim och det kunde vi inte låta bli när vi var på Ikea för ett tag sen. Jag tänkte dock använda dem till bakning och det har jag gjort också: chokladmuffins med daim i.

Recept:

100 gram smör eller margarin
1 dl mjölk
2 ägg
1½ dl strösocker
2½ dl vetemjöl
1 tsk bakpulver
2 msk kakao
1 tsk vaniljsocker
1 msk potatismjöl
24 sega dumlekolor (Men jag tar som sagt daim istället.

Börja med att sätta ugnen på 225 grader och ställ pappersformar på en plåt. Smält matfett och tillsätt mjölken. Det ska bli varmt men får ej koka. Vispa ägg och socker pösigt. Blanda vetemjöl, kakao, bakpulver,vaniljsocker och potatismjöl. Tillsätt växelvis med mjölkblandningen i äggsmeten. Fyll formar  3/4 smet och tryck ner två daim i varje form. Grädda i ugnen 10-12 minuter. Efter muffinsen svalnat kan man göra en garnering: 1 dl florsocker med kakaosmak, 1-2 msk vatten. Blanda ihop och glasera sedan muffinsen. Häll lite krossad daim på. Klart!






Imorgon hoppas jag att det kommer pärlor. Jag har gjort tre beställningar från tre olika ställen.... :-) Jag googlade mörkblå glaschips och då hittade jag en ny sida parlrummet.se. Fanns hur mycket fint som helst att shoppa. För billig penning också. Det gillas... Nu har jag shoppat upp pärlbudgeten för den här månaden så jag hoppas på att få mycket sålt så jag kan shoppa mer. Jag får inspiration hela tiden och jag har inte alltid det som behövs hemma.


Nytt i garderoben

Direkt när jag såg den här koftan så tänkte jag att den vill jag ha. Men jag tog ändå ett varv i affären men hittade inget annat. Det är ullblandning och jag hoppas att den håller god kvalitét. 

 

Från HM såklart. :-)


Pysslat

  

                                   

Det här har jag roat mig med idag. Förutom att shoppa stövlar till Samuel och en kofta till mig.

Onsdag



HM idag igen. :-)

Godmorgon

Ledig dag idag och den ska tillbringas genom att göra smycken. Sålde ett till set igår med halsband, armband och örhängen. Skoj! Jag blir så glad att folk vill ha det jag gör. Pengarna som jag får in på min smyckestillverkning går till en speciell sak och jag börjar närma mig mitt mål.

Det blev ingen städning igår så det måste göras idag + att vi måste till stan för att köpa vinterskor till barnen. Idag ska snön töa bort. Jag hoppas att den ligger kvar ett tag till.

Koftan

                                     

Jag tycker denna kofta från HM är jättesnygg. Jag undrar om den finns i butik, jag har ett presentkort och en 10-procentig rabattkupong. Skulle vara perfekt att ha över en finare klänning nu när det vankas jul och nyår.

Bild: HM

Barn

Det är helt omöjligt att få något pärlande gjort när Alexander ska vara med och "hjälpa till". Så idag har jag inte gjort så  mycket, håller på med ett med rosa sötvattenspärlor och rosa rocaillepärlor. Får se vad det blir av det hela. Jag väntar på två pärlpaket så förhoppningsvis får jag mer inspiration då. Just nu är det lite sådär med inspirationen. Känns som att jag gjort allt, vilket inte stämmer.

    

Vi har passat på att vara ute och njuta av snön. Brrr, det är svinkallt. Samuel hade jätteroligt när han åkte i backen.

Nu ska jag snart ge mig av till jobbet.





Tisdag



Klänning Asos och strumpbyxor HM.

Godmorgon

                                Litet fotspår i snön.

Jag är jättetrött, kunde verkligen inte sova i natt. Samuel sov inne hos mig i natt. Han är jätteförkyld och hostan han har är hemsk. Stackars liten.

Dagens planer är:

Städa
Pärla
Träna
Jobba 16-21


Happy



Idag har varit en riktigt bra dag. Jag har gjort en massa smycken och visat på jobbet. Fått sålt två halsband och ett armband. Skojsigt! Jag har även lagt ut lite på Tradera igen. Får se hur det går. Dock inte smyckena nedan.




Det snöar fortfarande. Så mysigt. Jag vill börja julpynta och koka knäck och baka pepparkakor och..... Listan kan göras lång. :-) Jag tycker att jag får mer julkänslor ju äldre jag blir. Idag är det exakt en månad kvar till julafton....


Uppdaterat 26/11 :  Det med turkosa  blister är sålt.

Snöigt värre

Jag gick ut en sväng med barnen. Kallt men mysigt!  Åh hoppas att den får ligga kvar nu. 

 

Vintervitt



Så här fint är det på marken. Jag hoppas att det kommer mer snö. Då kan jag åka pulka med barnen och göra snöänglar. Jag blir som ett barn när det kommer snö.... :-)

Natten har varit rätt jobbig. Samuel är ordentligt förkyld. Han hostar mycket. Stackars liten. Nu sitter han här i mitt knä och myser.

Jag såg bara halva Sex and the city-filmen. Jag tycker om filmen väldigt mycket. Men jag har ju ingen "relation" till serien. Tänkte se färdigt den nu på morgonen.




Måndag



Marinblått fodral American Apparel
Svart kofta HM
Vitt bälte HM
Prickiga strumpbyxor Sneaky fox

Sex and the city

R är på jobbet så jag tänkte passa på att se filmen ikväll. Jag är inget stort fan av serien. Följde den inte så jag är "openminded". Det skulle vara trevligt med ett glas vitt till filmen men som sagt jag är ensam hemma så då vill jag inte. dricka.

Dagen idag var iallafall otroligt lyckad. Maten var mums och det tyckte mamma och pappa också. Det är alltid lite läskigt när man provar "nya" maträtter. 

 

Tårtan som R gjorde blev också lyckad. Det är något han kan, göra tårtor! Nej, film var det, innan det blir för sent. Tänkte försöka blogga lite mer imorgon. Det har varit så mycket med allt annat så jag har inte haft tiden. Men imorgon så.... :-)

Söndag

 

En sen dagens.

Klänning Asos
Strumpbyxor och hårband HM
Halsband, egen design

Godmorgon

Jag hade en trevlig dag igår. Först så var jag hos Tovah och Noel. Vi snackade lite strunt och åkte fyrhjuling. Haha, jag är lite för stor. Det är Noels fyrhjuling som jag åker på. Roligt var det iallafall.


 Foto: Samuel

 Lite besviken blev jag dock för att två kollegor till mig sa att de skulle komma men hörde sen inte av sig. Dålig stil. Men, men. T och hans sambo hade med sig en flaska vitt vin till mig. Jag som egentligen inte dricker vin tyckte det var gott. Jag fick ett presentkort på HM så det ska jag shoppa för lite senare i veckan. :-)

 

Idag kommer mina föräldrar hit. Vi ska äta mat: lövbiff, crisscuts och bearnaisesås. Mmmm. R:s goda tårta blir det också.

Senaste

 

Jag var in på Lottadesign som har en butik här i stan. Mycket fint och jag skulle lätt kunna förköpa mig. Det blev iallafall lite sötvattenspärlor och lite annat smått och gott. Det lila halsbandet är gjort av lila sötisar, glaspärlor och nickelfria mellandelar. Det vita setet är gjort av sötisar, nickelfria mellandelar, vita sötvattenschips och vita snäckskalscoins.

Intresserad? Maila hanna_widerberg@hotmail.com




Uppdaterat 26/11: Det vita är sålt.

Minusgrader

Innan jag skulle till jobbet så gick vi ut en sväng. Det är lite snö på marken. Jag hoppas att det får ligga kvar. Tänk om det kunde bli en vit jul i år. Jag längtar till Tinnerö. Jag hoppas att det blir fint i veckan för då ska jag gå dit med barnen.




 

Bloggtorka

                              

Jag har inte haft någon inspiration alls till att blogga. Igår satt jag inte ens vid datorn. Jag är så insnöad på pärlorna. Jag vill sitta med det hela tiden... :-) Jag jobbade även på eftermiddagen. När jag kom hem åt vi godis, drack cola och tittade på "Natt på museet". Jag tycker det är roligt att lägga pussel så det fick jag av R i födelsedagspresent. Igår la jag färdigt ett av dem. En hoppande delfin med solnedgång i bakgrunden. Jättefint var det.
Idag ska jag åka till Tovah och fira hennes son Noel som fyllde 5 år tidigare i veckan. Jag tycker det är lite kul att vi båda var gravida samtidigt.
Ikväll har vi bjudit hit lite folk så det måste även städas ordentligt. Det blir fullt upp hela dagen. Jag vill även hinna pärla. Därav den tidiga morgonen. Egentligen så hade jag tänkt sova sju iallafall men jag blev klarvaken så det var bara att stiga upp.


25 år idag

Jag fyller år idag och har firats på morgonen med paket och två barn klättrandes över mig. Mysigt att vakna så. :-) Blev sedan en snabbfrukost och därefter snabbt  åka iväg till jobbet.

Där möttes jag av ett grattis + att jag och A-M fick jobba själv idag. Många i huset som är sjuka. Vilket superteam vi är. Det gick undan och vi blev inte ett dugg sena. Vid frukosten överraskade A-M mig med att hon och alla boende sjöng för mig. Fick en fin blomma av chefen också.

Efter jobbet ska vi åka och storhandla och därefter blir det firande hemma. Med tårta och smaskigheter.

Hoppas att ni också får en toppendag!


Klick, klick



Denna snygga röda kjol från Laredoute klickade jag hem tidigare idag. Färgen ser härlig ut och materialet är bomullssammet. Låter kanon! Finns även i svart.

Bild: Laredoute


Oh holy night

Det här får mig dock på andra tankar. Jag bara njuter. Det är så vackert.


Pyssel och bakdag

Jag har försökt att ha något att göra hela tiden idag för jag mår inte bra. Det har resulterat i enorma mängder bullar (när bilden togs var det en laddning i ugnen också) och fyra vetelängder. Pärlsockret hann dock ta slut. Kom ihåg att köpa kanel men inte pärlsocker. Jaja, de är säkert goda ändå.  


 

Smycken har jag också gjort.... Ett set med halsband och örhängen, ett treradigt armband och ett lila halsband.



Det verkar dock inte hjälpa för jag vill bara gråta. Tårarna bränner bakom ögonlocken.  Förstår inte varför jag ska må så här. Jag önskar att jag kunde sätta ord på det jag känner men det går inte. Kanske är 25-års kris. Kan man ha det? Jag vet inte. Mörkret gör inte det hela bättre. Jag vill ha sommar sol och värme. Bums!

Onsdag



Idag har jag favoritklänningen från Ellos på mig.

Tid för eftertanke

När R inte är hemma har jag så svårt att gå och lägga mig. Igår stannade jag uppe till tolv. Gick en massa filmer på Canal plus. Bla "Härmed förklarar jag er Chuck och Larry". Haha,  en riktigt charmig film. Tror dock inte att R gillar den, Det är inte hans stil.

Idag är det inte lika fint väder som igår. Typiskt eftersom att vi inte kom iväg till skogen igår. Ta tillvara på soltimmarna. Jag får lite ångest ibland över att tiden går så fort. 6 år sedan jag tog studenten, 5 år sedan Samuel föddes och två år sedan Alexander föddes. Jag och R har varit tillsammans i fyra år och gifta 3 ½.
Jag fokuserar alltför ofta på det jag inte har istället för att vara glad över det jag har. Jag måste stanna upp ett tag, försöka leva mer i nuet. För trots allt så har jag det bra.

Jag har:

- En undebar man.
- Två underbara barn
- Tak över huvudet och mat på bordet.
- Ett jobb att gå till. Visserligen inte fast men i dessa tider av arbetslöshet så är det  värdefullt att ha fått in en fot.

Tisdag



Alexander var på kameran igår. Får fixa det senare. Nu orkar jag inte. Jag har iallafall blus från Ellos, kjol HM och strumpbyxor HM.

Smyckat

I natt fick jag sova ordentligt. Var upp en sväng på morgonen men sen kröp jag ner i sängen igen och sov ett bra tag. Blev en hel del bloggande och pärlade ihop ett halsband, ett armband och ett par örhängen. R ska titta på hockey så jag tänkte sätta mig ikväll igen. Hela dagen har jag haft pärlabstinens. Det är beroendeframkallande.... :-)

 

Kandelaber



 Anette tipsade om Carlsson interiör och då hittade jag denna golvkandelaber. Den skulle passa perfekt i vårt vardagsrum.

Bild Carlsson interiör

Glad tjeja

 

Haha... Var inte meningen att jag skulle blunda. Njuter iallafall av solen som skiner utanför fönstret. :-)

Ledig dag

                                           

Idag är jag ledig. Det är så mycket jag vill hinna med idag. Pärla, baka, jag vill bara göra en massa roligheter. Verkligen njuta av att jag inte behöver gå till jobbet. Halv två ska Samuel till doktorn. Vi ska kolla upp hans astma. Varken jag eller R tror att han har förkylningsastma längre utan tror det är ansträngningsastma. Han hostar alltid vid ansträngning. Måste säkert börja med medicin igen. Stackars liten.

Jag hoppas verkligen att det blir fint idag. Det var så länge sedan som jag och barnen gick  till Tinnerö. Det skulle vara roligt + att jag får lite motion. Slöar till alldeles för mycket när jag inte dömer fotboll.




Uppdaterat 9:57 Jag fick som jag ville strålande sol ute och inte ett moln på himmelen. Nu hinner vi inte ge oss ut men i eftermiddag blir det en sväng.

Måndag



Tee Avanna
Kjol Ravishing Mad
Strumpbyxor Sneaky fox
Kilklackar Donna Girl
Hårband HM


Nyårsblåsan?



Det jag gillar är att den är svart och att det är volang på klänningen. Det jag inte gillar är korsetten. Får för mycket underklädesvibbar. Det tål att tänkas på.

Finns hos Asos

Godmorgon

Det blev ingen sömn i natt heller. Vet ej vad jag ska göra åt eländet. Kanske skulle prova Valerina natt. Det gick iallafall bra att jobba igår. Dagen bara flög iväg. Hoppas att det går lika snabbt idag. Slutar 8 ikväll. Det är så skönt att göra det på söndagen. Efter helgen nu så är jag ledig måndag-onsdag. Så underbart härligt. :-)

Jag fick ett mail från Fujidirekt att jag kunde framkalla 100 bilder gratis. Så det sitter jag och väntar på nu. Hoppas att det hinner bli klart innan jag ska till jobbet. Måste välja ut några fina som jag ska skicka ner till farmor i julklapp.


Updaterat 06:36 Det blev något fel så ikväll får jag göra om hela uppladdningen av bilder. Suck!

Söndag



Klänning Asos
Strumpbyxor HM

Dagens önskeoutfit


Godmorgon

Jag har inte sovit i natt heller. Så blir jag stressad för att jag inte kan somna och då går kroppen ännu mer upp i varv. Frustrerande. Jag har dessutom en lång jobbhelg framför mig. Slutar nio ikväll. Jag ska jobba med L och det brukar vara roligt. Tiden går snabbt! 
Jag tänkte äta frukost nu: två stekta ägg, makrill i tomatsås, 2 kiwi och en banan. För att jag ska orka så måste jag äta ordentligt.
Igår köpte vi julklappar och gick ett varv på stan. Kvällen tillbringades framför en hockeymatch och jag gjorde smycken. Godis åts det också.  


Lördag

                                                  

                                                                           Allt från HM.

Länkar

Här är länken till mina tradera-auktioner. 


Dagens svarta pyssel



Ett knythalsband gjort på svarta glaspärlor, svarta sötvattenspärlor, silvriga mellandelar i olika former. Ett droppformat hänge längst ner.

Intresserad? Maila till hanna_widerberg@hotmail.com

Pris inklusive frakt 90:-

Fredag



Klänning (mamma sytt)
Strumbyxor och kofta HM

Godmorgon

Jag ringde VC igår och jag skulle avvakta till på måndag. Idag är jag iallafall inte snurrig men trött som sjutton. Sov inte alls i natt + att barnen strulade lite.
Jag är ledig idag så jag tänker göra nästan ingenting. Eller nja. Umgås med barnen och så tänkte jag lägga ut lite smyckesauktioner på Tradera. Återkommer med länk senare.


Par i blommigt

 

Fint från HM. Jag gillar rosetten som är pricken över i:t. Kjolen matchar jag med en fin svart topp och snygga heels. Klänningen med heels och kavaj.  

Bilder HM

Torsdag

 
Min favvoklänning från Ellos har jag på mig idag.

Blä!!!

Jag mår inte bra idag heller. Hade en massa konstigheter för mig i natt. Skrek och pratade i sömnen. Är inget som jag kommer ihåg nu men jag har ringt vårdcentralen så får de göra en koll på mig. Tror det behövs. Nu har jag mått dåligt så länge.
Jag ska jobba idag igen på eftermiddagen. Borde vara hemma men har inte råd. Måste hålla i slantarna nu när jag inte vet hur min jobbsituation ser ut i januari. Eller jag vet att jag kommer kunna fortsätta på timmar men vet ej hur mycket det blir. Till mellanmål idag tänkte jag göra fruktsallad. En c-vitaminkick behövs!

 

Fruktansvärt.

Det gör ont i hjärtat när man läser sådant här. Jag finner inga ord. Det är horribelt hur man kan bete sig mot någon annan människa. Framförallt en liten försvarslös bebis.

Nya pärlor

   


Ett gäng armband och två halsband. Det gula var det ett par dagar sedan jag gjorde.

Intresserad: Maila hanna_widerberg@hotmail.com

Konstiga känslor

Imorse tänkte jag försöka blogga lite innan jobbet men jag kände mig så konstig och det bara snurrade. Höll på att trilla några gånger, balansen var inte vad den borde av någon anledning. Jag känner mig lite bättre nu men den konstiga känslan finns hela tiden med mig.
Jag har rast nu och det är en lång dag idag eftersom att vi ska ha personalmöte. Jag hoppas att jag orkar.


Onsdag



Klänning Ginatrícot
Leggings Ellos
Kilklackar Donna Girl

Godmorgon

Var upp en sväng i morse men kröp ner i sängen igen. Hade nog fortfarande sovit om inte mamma ringt och väckt mig. Mitt kanelbulleljus lyser här bredvid mig och sprider sin doft. Jag är inne i en ljusperiod. Det är så mysigt.

Dagens planer är:

- Rensa datorn. Just nu ligger det 1100 bilder på datorn och slöar ner den.
- Jobba
- Pärla

  
 

Dont give up


Tisdag



Body Ginatricot
Kjol Lindex
Strumpbyxor HM

Väckta drömmar



För ett år sedan så var jag mammaledig och längtan efter att ha ett jobb att gå till var stor. Jag fick för mig att jag skulle börja med att försöka göra egna smycken. Det gick inte så bra då och jag sökte lite jobb. Ett ställe nappade, där jag arbetar nu. Under i stort sett hela året har pysslandet legat nere men nu är jag igång igen och suget är ännu större att på allvar försöka sälja det jag gör.

Men var ska jag börja? Tycker det är så svårt. Har sålt lite på Tradera men det är inget som direkt lönar sig. Får igen det jag lagt ut men inte mer. Det skulle vara så roligt att kunna tjäna lite pengar på min hobby. Jag får helt enkelt fortsätta med mitt pärlande och inte ge upp.

 

"Kamelbullar"

Jag fick för mig att jag skulle baka kanelbullar. När jag gjort några bullar så kommer Samuel in i köket och blir helt till sig i trasorna. "Kamelbullar, vad fina de är". Lille käre pojken. :-)

 


Godmorgon

Här är det regnigt och ruskigt. Jag längtar efter sol, snö och minusgrader. Så som det ska vara på vintern. Jag är pigg idag och känner mig utvilad.



Har inget mer att skriva så jag tänkte sätta mig med mina pärlor en stund.

Smyckat

Jag var trött på att ha mina halsband, örhängen och armband bara liggandes så jag satte upp vaxad lintråd att hänga örhängen på samt tre spikar för halsbanden. Nu hänger de där och ser fina ut men skulle hellre se de på nya ägare.

 



 

Dagens halsband är iallafall detta. Svarta och lila sötvattenspärlor. Jag länkat ihop det med öglepinnar och så är det nickelfria mellandelar också. Lite former och blommor.


Helt slut

Det har varit fullt ös här sedan halv sju imorse. Vid tio så fick vi besök av R:s mamma och bror. Därefter var det bara att börja med maten eftersom min familj skulle komma vid 1. Kyckling och klyftpotatis bjöd vi på. Mycket gott och uppskattat.
R är en hejare på att göra tårtor och det blev bara en liten bit kvar.

 

Jag är slut nu. Det ska bli skönt att lägga sig lite senare. Jag har en jobbig vecka framför mig med bara en dag ledigt men jag får försöka disciplinera mig och gå och lägga mig i bra tid.

New year´s eve



HM har en mängd fina festkläder nu. Den här skulle jag gärna klicka hem. Gillar verkligen den färgen!

Lila klänning HM
Pumps Laredoute
Clutch Fendi
Halsband Kenneth Jay Lane

Bilder: Net-a-porter, HM och Laredoute

Lördag



En seriös dagens outfit ser ut så här.

Randig topp HM, jeans HM sqin.

En annolunda dagens!



Bild från imorse när jag städade Samuels rum. Han ville att jag skulle ha på mig hans hjälm och glasögon.....

Busfabriken

Nu står kycklingen i ugnen. Klyftpotatisen likaså. Jag är utsvulten. Jag, barnen och Tovah och Noel var ju på Busfabriken idag. Mycket folk och ganska trångt. Noel och Samuel ( japp, jag skriver grabbens namn. Ingen idé att hålla det hemligt när han nästan dagligen figurerar på bloggen med bild) hade superskoj. Lek och bus för hela slanten.  

 

Alexander hade också riktigt roligt. Studsmattan och bollhavet var favoriterna.

 

Kanelbullar

Idag vaknade jag tidigt. Tände ett ljus så nu doftar det kanelbullar här. S har gjort mig sällskap och sitter här i knät. Han är så glad över sin nya tröja med Spiderman på. :-)Dagens planer är att städa i ordning lite och så kommer T och N hit. VI ska till Busfabriken. Det kommer bli jätteroligt. Vi ska ha en riktig "tjejdag" nu när R inte är hemma. Han är i Örebro och ska spela fotboll. Jag åkte med förra året men i år avstår jag.

 

 


Utmanad

Anette har utmanat mig att berätta 7 sanningar om mig själv.

De regler som gäller är: Länka till den person som har utmanat dig och glöm inte att lägga in dessa regler i inlägget. Berätta sju saker om dig själv, både alldagliga och oväntade. Utmana sju personer i slutet av inlägget genom att nämna deras namn och länka till deras sidor. Låt dessa personer få veta att de har blivit utmanade genom att lämna en kommentar på deras bloggar.

♦ Jag vill bli barnmorska men måste plugga upp mitt matte B-betyg och matte är det värsta jag vet.
♦ Jag har "gröna fingrar". Tom gerbera överlever hos mig nu. Man lär sig. :-)
♦ Jag vill ha fler barn. Iallafall 1 till.
♦ Jag är en riktigt vädermänniska. Är det sol så är jag glad och tvärtom.
♦ Jag älskar "tjejfilmer". Romantiska komedier slukas med hull och hår.
♦ Jag tycker om att lära mig nya saker. Ser det som en utmaning.
♦ Jag har ett hett temperament.

Jag utmanar Petra, Alexandra och Petra.


Fredag



Klänning Asos
Strumpbyxor HM
Halsband egen design.

Ute bruna stövlar Ellos och min vinterjacka.

Bakning....

Vi har varit på stan flera timmar. Jag hade ordentligt ont i fötterna. En hel del julklappar är avklarade så nu har vi bara 3 kvar. Skönt det. Barnen fyller år i december resp början på januari så det är två födelsedagar som ska klaras av på samma lönemånad. Framförhållning är viktigt!

När vi kom hem ställde jag mig och bakade. Solskensbullar, moccarutor (utan kaffe), chokladmuffins med daim i och småfranska. Franskorna blev dock inte så bra. Är inte något vidare på att baka bröd. Däremot så blev solskensbullarna helt underbara, fluffiga och superfina. Skulle kunna äta ett gäng nu på en gång. :-) Men det ska sparas till helgen när vi kommer ha besök. På lördag kommer T och hennes son N. Tänkte ta en sväng till busfabriken. På söndag så kommer svärmor och hennes son hit på en förmiddagsfika och därefter kommer mina föräldrar, brorsan och hans fästmö. Lär gå åt en del.

Nu ska jag natta barn.

Godmorgon

Idag ska vi åka till stan och göra lite ärenden. Några julklappar ska vi köpa. Jag är sugen på McDonalds också så det blir säkert ett besök där.



Gårdagens pyssel blev iallafall detta. Ett halsband, ett armband och ett par örhängen. Satt i två timmar och försökte sortera pärlor. Pyttesmå glaspärlor, säkert flera tusen. Jag är långt i från klar. Det är den högen som syns i bakgrunden här. Jag tyckte det var så jobbigt att ha en massa småpåsar. Det jag inte tänkte på var att det är ännu jobbigare att ha dem ihopblandade.... :-)

Torsdag



Rosa fodral Ginatricot
Svart tröja Soft Grey
Strumpbyxor HM

Halsband

Jag skrev igår om att jag skulle visa hur jag gör ett smycke. Basen i detta halsband är öglepinnar, ovala ringar i två olika storlekar: 9*16 och 15*30, två bärnstensfärgade muranoglashjärtan, bruna glaspärlor och bärnstensfärgade sötvattenspärlor.




Jag börjar med att göra länkarna. Jag tar en öglepinne och klipper av den ungefär 1 cm från pärlan. Sedan tar jag tången och böjer först ner den så att den står rakt ut från pärlan och sedan så böjer jag den så att det blir en ögla. Se bild nedan
   

Jag sätter sedan ihop dem, här har jag valt att sätta varannan. Ovalerna sätter jag fast i öglorna.



Som lås har jag valt ett klolås. Jag satte på en bindring i själva låset och sedan i en av öglorna. 

Klart!



Till salu för den som är intresserad. Bara maila:

hanna_widerberg@hotmail.com
 


Onsdag

 

 Body Ginatricot
Kjol Ravishing Mad
Strumpbyxor HM


Spets

                                        

Jag är inte förtjust i spets men denna klänning tycker jag är underbar. Jag skulle bära den till nyår med färgglada accessoarer. Från HM såklart. Klick klick.....

Bild HM



Godmorgon

Jag fick sovmorgon idag och det känns underbart! Ledig idag och imorgon och jag ska bara njuta av tiden. Pärlorna kommer jag inte kunna låta bli. Är inne i en riktig pysselperiod igen. Gjorde en liten beställning igår från barapyssel.se. Mycket brunt blev det. Har snöat in på den färgen. :-)
Måste också städa. Igår var jag duktig och städade köket ordentligt. Jag mår inte alls bra när just köket är rörigt. Är ni likadana?

Pärlor

Idag på lunchrasten så satt jag och knåpade på ett halsband. Tänkte göra ett inlägg till bloggen hur jag gör mina smycken. Men jag glömde minneskortet hemma. Så ni får se just det halsbandet färdigt istället. Men jag kommer göra ett sådant inlägg framöver.

På eftermiddagen så har jag varit en riktig "bullmamma". Fick för mig att jag ville ha småfranska och varm choklad. Hemmagjorda småfranska såklart. Jag hade ett recept men jag kommer ta det som "grundrecept" och lägga till lite eget smått och gott. När de  var klara tittade vi på "Trollsommar" och efter filmen så åt vi frallorna ihop med skinka och gurka (jag) och varm choklad. Det gillade barnen. Jag gör "riktig" choklad med kakao, socker och lite grädde. Mums!

Ikväll blir det pärlpyssel och fotboll.

Tisdag

 

Sponsrad av HM? Allt kommer därifrån. Utom hårbandet som är från Glitter.

Godmorgon

Uppe med tuppen. Ska snart väcka barn och gå med dem till dagis. Jag hoppas verkligen att cykellåset tinat upp. Det hade fryst igår när R skulle ta den till jobbet. Annars får jag ta en morgonjoggingtur. :-) Skulle vara skönt att springa lite. Undrar om det är halt. Jaja det lär märkas. Halv två slutar jag, det är en bra tid! I eftermiddag vill jag bara ta det lugnt. Sova lite middag. :-) Det har blivit sena kvällar tre kvällar i rad. Så jag ska inte klaga på att jag är trött, det är självförvållat... I natt sov barnen bra iallafall. De har inte väckt mig en enda gång. Skönt. Idag är första dagen i mitt nya liv då jag ska koncentrera mig på det positiva. Ikväll tänkte jag lista några bra saker som hänt under dagen. Det behöver INTE vara stora grejer!


Halvklart och klart

Kvällens pyssel har resulterat i två halsband, det ena klart och det andra tänkte jag göra färdigt om en stund vid tv:n. Vill läsa lite bloggar först. :-)

  Lila glaspärlor, lila sötvattenspärlor och silvriga hjärtan
 Sötvattenspärlor i olika nyanser av rosa.


Komplimanger

Jag fick en oväntad komplimang av F idag. "Du är så duktig, jag blev imponerad av din blogg. Du har många oanade talanger". ( Sorry "skrytet"). Det gjorde min dag.

Jag skriver väldigt mycket om hur jag mår och en hel del om min låga självkänsla. Jag kan ibland känna att det blir lite mycket "gnäll". Men jag kan inte låtsas att jag mår bra när jag inte gör det. Svårt att blogga "positivt" när man inte känner sig ett dugg positiv. Men jag ska verkligen försöka. Att tänka positivt alltså.


Dagens att tänka på

Jag fick ett papper med lite tankar av F som arbetstränar på mitt jobb. Det står lite om hur man kan göra för att ändra sitt tankemönster. Jag tycker det var ett jättebra initiativ av henne.

" Självkänsla handlar mycket om att tro på sin egen förmåga.  
1. Ta hand om din kropp (fysiskt, psykiskt, själsligt).
2.  Omge dig  med de som har en positiv inställning till livet. 
3.  Ge och ta emot komplimager.
4 Minska dina krav
5. Tänk positiva tankar "
Grubbla inte över saker som hyser ilska och otillräcklighet"
6. Var stolt över det du redan vet och kan.
7. Sluta oroa dig över morgondagen.
8. En sinnesro kan göra att din
- Inre kritiker försvinner.
- Du kommer att hantera dina rädslor.
- Du finner tryggheten i dig själv.
- Du accepterar dig själv som du är.
Du behåller en inre stabilitet som gör att ditt skepp står stabilt trots stora vågor"

Perfekt för mig som inte vet var jag ska göra av alla negativa tankar om mig själv.

Ny vecka igen

Jag ska jobba idag igen ända till halv fyra, därav den tidiga morgonen. A sitter i mitt knä och kikar nyfiket. S ligger fortfarande och sover. Ingen av oss har sovit något vidare i natt. Så är det ibland.
Det är en bra jobbvecka: idag och imorgon samt kväll på fredag. Mycket ledigt. Det gillar jag. En chans till återhämtning.

                             

Måndag


Trött



Nu är jag jätte trött. Det har varit en lång dag. Har ingen lust med något alls över huvudet taget, vill bara vara i fred.  R lägger iallafall A nu så det blir lite lugnare.

Det var ett mycket oseriöst företag som skulle komma och tvätta vår vardagsrumsmatta. Nu har de ringt återbud två gånger och med kort varsel. De får inga fler chanser av oss. Synd att jag inte kommer ihåg vad företaget heter. Ännu mer tråkigt att mattan inte blir tvättad. Nu får vi göra det själva istället.

Och det var dagens i-landsproblem... :-) 

 


Godmorgon

Solen skiner idag. Så mysigt. Igår var vi tvugna att åka och hämta S som mådde dåligt. Nu sitter han i R:s knä och pratar och är jätteglad. Ingen sjukdom här inte. Det är skönt att ha honom hemma. 

Dagens planer är iallafall att städa och så kommer en person som ska demonstrera en matttvätt. Vi vann en tävling säger dem. Vi var säkert de enda som deltog. Så kommer F hit som ska sitta med R och gå igenom domarklubbens ekonomi och se att allt stämmer.

Vad ska ni göra idag?

En mugg te

Jag är jättefrusen så det bryggs te. Lokalen vi var i var jättefin men grymt kall. Bara 15 grader. Jag var inte på det bästa festhumöret tyvärr. Längtade bara hem. A har inte mått så bra heller. Tänder på gång vilket gjorde honom gnällig. Maten var dock jättebra. Potatis, kött och grönsaker. Efterrätten bestod av äkta vaniljglass och fruktcocktail. Det serverades godis och tre sorters tårtor: marsipan, gräddtårta och marängtårta.
 R vill vara anonym så jag tog bort ansiktet. Det jag ville visa är lilla A som är så fin i sin vita tröja och slipover.
 Tårtan är upp och ner men det föreställer en fjäril.

 Ett ombyte fick det bli.

Lördag

  

Klänning Asos
Strumpbyxor HM
Lackpumps Laredoute
Halsband egen design

Jag kommer även ha min kavaj och så har jag satt upp håret i en knut och har ett svart sidenband också.


Brrr

"Brr it´s cold in here". Kom och tänka på "Bring it on" , den där cheerleadingfilmen när jag skrev rubriken. Det är 4 minusgrader ute. Nu är vintern här på riktigt. Det får gärna komma en massa snö också. Då är det perfekt. Igår snöade det en hel del men tyvärr inget som fick ligga kvar.
Vi ska åka om ungefär en timme så nu är det lite att fixa.


RSS 2.0